O mnie

Agnieszka Maria Sowińska

Zawodowo

Projektuje doświadczenia edukacyjne i współtworzę organizację uczącą się. Jako, że swoje doświadczenia zawodowe opieram w dużej mierze na współpracy międzysektorowej (biznes-NGO-instytucje publiczne). Specjalizuje się w tematyce myślenia projektowego (Design Thinking), zarządzania, przedsiębiorczości, CSR, budowania partnerstwa. Chce budzić w ludziach proaktywność i otwartość na współpracę.

Współpracowałam z takimi organizacjami jak: Szkoła Liderów, Ewangelickie Towarzystwo Oświatowe, Fundacja Duende (organizator konferencji Konkordia), Kongres Kobiet, Amnesty International, Związek Producentów Audio-Video, agencja eventowa BeActive, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Związek Harcerstwa Polskiego.

W zarządzaniu projektami koncentruje się na:

  • ludziach – dla których projekt jest realizowany, ale także na tych z którymi jest realizowany;
  • organizacji pracy – a właściwie samoorganizacji zespołów, do której potrzeba budowania zespołu, pokazania mu dostępnych narzędzi zarządzania, stopniowego wdrażania w samodzielność poszczególnych jego członków;
  • wartościach – jakie podczas zarządzania organizacją lub projektem chce kultywować, pokazywać i promować.

W pracy trenerskiej ważne są dla mnie różnorodność, otwartość, podejmowanie odpowiedzialności, a także koncentracja na potrzebach i potencjale grupy oraz poszczególnych jej członków. Proponuję niekonwencjonalne rozwiązania silnie stymulujące proces uczenia się. Z jednej strony zwracam uwagę na stymulujące formy wplatając w proces elementy pracy ze sztuką i myślą filozoficzną. Metody te pozwalają na szersze doświadczenie świata i ekspresję. Z drugiej opieram całą swoją pracę na rzetelnej metodologii szkoleniowej opartej na badaniach z zakresu psychologii procesów poznawczych i dynamiki grupowej. Staram się przełamywać schematy w myśleniu i działaniu, towarzyszyć ludziom w odkrywaniu swojego potencjału i zarządzaniu zmianą.

Prywatnie

Mieszkam na warszawskim Żoliborzu. To dla mnie nie tylko miejsce zamieszkania ale światopogląd i obyczajowość.

Wyrażam się poprzez różne formy sztuki i rękodzieła m.in. maluje figurki. Gram w gry: planszowe, karciane, bitewne. Czasem borę udział w grach miejskich i terenowych.  Ze sportu oglądam głównie curling. Aktywnie spędzam czas na łonie natury.

W wolnych chwilach czytam książki (branżowe ale również beletrystykę). Słucham też audiobooków  podcastów . To dla mnie namiastka spotkania z innymi ludźmi – tymi, którzy żyli dawno temu, tymi, którzy obecnie żyją daleko.

Doskonalę swoje umiejętności biorąc udział w licznych warsztatach. Inspirujące jest dla mnie poznawanie innych ludzi. Spotkanie z drugim człowiekiem to dla mnie okazja do dialogu, poznania jego wartości, metod pracy i zainteresowań. Uwielbiam słuchać o projektach, które ludzie realizują.